Kim jest Doula

Doula (czyt. d u l a – w języku greckim oznacza służącą) to kobieta, która wspiera Rodziców w okresie ciąży, podczas porodu i połogu. Niesie wsparcie emocjonalne, fizyczne i informacyjne. Buduje atmosferę bezpieczeństwa i równowagi.

Doula nie jest zawodem medycznym. Troszczy się o to, by rozwiać wątpliwości rodziców, lęki związane z porodem, podąża za ich potrzebami. Doula to wykształcona kobieta, która ma bogate doświadczenie własnych porodów i macierzyństwa. Jest pełna empatii dla każdej osoby, którą wspiera.

W dawnych czasach kobiety wzajemnie sobie pomagały: babcia mamie, mama córce, córka swoim dzieciom. Przy porodzie było obecnych wiele kobiet, które wspierały rodzącą i towarzyszyły w przyjściu na świat nowego członka rodziny. Dzisiaj, takie sytuacje są rzadkością.

Badania pokazują, że dzięki obecności Douli przy porodzie skraca się czas jego trwania, zmniejsza się ryzyko zakończenia porodu cesarskim cieciem, a wspomnienia porodowe mam są bardziej pozytywne. Kobieta, która ma ciągłe wsparcie emocjonalne, czuje się bezpieczniej. Podczas porodu Doula służy swoim wsparciem nie tylko samej mamie, ale obojgu rodzicom.

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s